Federal Secretaries

Federal Secretaries Tenure Board

 S. #

Name

From 

To

1

Mr. S. R. Poonegar

20.12.1990

17.8.1991

2

Syed Naseer Ahmed

17.08.1991

22.11.1993

3

Mr. U.A.G Israni

22.11.1993

26.05.1994

4

Mr. Mahboob Ahmad

26.05.1994

22.05.1995

5

Mr. Muhammad Azhar

22.05.1995

20.11.1996

6

Mr. Iqbal Mueen

20.11.1996

16.05.1997

7

Mr. Javed Burki

16.05.1997

29.05.1997

8

Mr. Hasan Raza Pasha

29.05.1997

05.02.1998

9

Lt. Gen (R) Javed Ashraf Qazi

27.10.1999

15.08.2000

10

Lt. Gen (R) Saeed-uz-Zafar

19.01.2001

15.02.2003

11

Mr. Khursheed Ahmad Khan

16.04.2003

05.01.2004

12

Maj. (R) Malik Asif Hayat

21.06.2004

11.03.2004

13

Mr. Shakil Ahmed Durrani

11.03.2004

12.03.2007

14

Mr. Ejaz Qureshi

13.03.2007

12.07.2007

15

Mr. Shakil Ahmed Durrani

16.07.2007

09.08.2007

16

Mr. Ghiasuddin

09.08.2007

31.03.2008

17

Mr. Muhammad Kashif Murtaza

01.04.2008

17.01.2009

18

Mr. Sami-ul-Haq Khilji

17.01.2009

01.08.2010

19

Mr. Shahid Hussain Raja

04.10.2010

30.05.2011

20

Mr. Javed Iqbal

30.05.2011

25.11.2011

21

Mr. Muhammad Arif Azim

25.11.2011

27.12.2013

22

Mr. Najeeb Khawar Awan

 27.12.2013

17.01.2014

23

Mrs. Parveen Agha

17.01.2014

30.04.2018 

24 

Mr. Muhammad Javed Anwar

02.05.2018

26-11-2018   

25

Mr. Sikandar Sultan Raja

26-11-2018

30-11-2019 

26

Mr. Habib-ur-Rehman Gilani

02-12-2019